2019-2020

Section Chair: Annika Bergman Rosamond (Lund University)

Program Chair: Thomas Gregory (University of Auckland)

Members at Large: Itziar Mujika Chao (University of Basque Country); Shine Choi (Massey University); Theresa de Langis (American Univerisity of Phnom Penh); Maria Martin de Almagro Iniesta (University of Cambridge); Maria Tanyag (Monash University); Tiina Vaittinen (University of Tampere)

Graduate Members: Khushi Singh Rathore (Jawaharlal Nehru University); Sophie Schor (University of Denver)

Future Section Chair: Roberta Guerrina (University of Surrey)

Future Program Chair: Catherine Goetze (University of Tasmania)

Current Section Committees:

  • Communications:
  • Inclusion and Transformation:
  • Nominations:
  • Eminent Scholar Award:
  • Book Prize:
  • Graduate Student Paper Award:
  • Early Career Community Engagement Award:

Former Chairs:

2018: Section Chair: Denise Horn; Program Chair: Roberta Guerrina
2017: Section Chair: Natalie Florea Hudson; Program Chair: Mary Manjikian
2016: Section Chair: Megan H. MacKenzie; Program Chair: Laura Shepherd
2015: Section Chair: Caron Gentry; Program Chair: Natalie Florea Hudson
2014: Section Chair: Annick Wibben; Program Chair: Annica Kronsell
2013: Section Chair: Laura Parisi; Program Chair: Annick Wibben
2012: Section Chair: Susanne Zwingel; Program Chair: Nicole Detraz
2011: Section Chair: Elisabeth Prügl; Program Chair: Laura Parisi
2010: Section Chair: Jacqui True; Program Chairs: Joyce P. Kaufman & Kristen Williams
2009: Section Chair: Laura Sjoberg; Program Chair: Laura Sjoberg
2008: Section Chair: Eve Sandberg; Program Chair: Laura Sjoberg
2007: Section Chair: Brooke Ackerly; Program Chair: Laura Sjoberg
2006: Section Chair: Jane Parpart; Program Chair: Brooke Ackerly
2005: Section Chair: M.I. Franklin; Program Chair: Geeta Chowdhry
2004: Section Chair: Geeta Chowdhry; Program Chair: Anna Agathangelou
2003: Section Chair: Marianne Marchand; Program Chair: Jacqui True
2002: Section Chair: Gillian Youngs; Program Chairs: Anna Agathangelou & Greg Kelson
2001: Section Chair: LHM Ling; Program Chair: Geeta Chowdhry
2000: Section Chair: Deborah Stienstra
1999: Program Chair: Elisabeth Prug
1996: Section Chair: J. Ann Tickner
1995: Section Chair: Francine D’Amico; Program Chair: Margaret Leahy
1994: Section Chair: Sandra Whitworth; Program Chair: Francine D’Amico
1993: Section Chair: Anne Sisson Runyan; Program Chairs: Sandra Whitworth & Constance Cole
1992: Section Chair: Mary Ann Tetreault; Program Chair: Marianne Marchand
1991: Section Chair: Christine Sylvester; Program Chair: V. Spike Peterson
1990: Section Chair: Christine Sylvester; Program Chair: V. Spike Peterson